Değerli müşterilerimiz; 30.09.2016 itibariyle yürürlüğe giren uygulamaya göre artık herkes trafik sigortası fiyatını kendisi sorgulayabilecek. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin http://www.sbm.org.tr adresinden plaka ve kimlik numaranızla, bitecek olan poliçenizin fiyatını öğrenebileceksiniz.

Sigorta Sorgulama ve Uygulamanın Detayı

  • 32 şirketten fiyat vermesi gerekirken şu anda bazı şirketlerin muhtemelen altyapı eksikliğinden yarısı fiyat vermektedir. Fiyatlar bazı şirketlerde doğru çıkarken bazılarında yanlış olabilmektedir.
  • Sorgulama şu an için sadece yenileme sigortalar için yapılmakta olup yeni satış araçların sigortası için yapılamamaktadır.
  • Bu uygulamadan iptal zeyil vb. hizmetler alamamaktasınız.
  • Fiyatını öğrendiğiniz aracınızın sigortasını acentenize kontrol ettirip yine acenteniz kanalıyla kesebilirsiniz.

Poliçe dönemi içinde gerek iptal ve iptal iade işleminizde gerek ek zeyillerinizde ve hasar anında sorun yaşamamak için mutlaka acenteniz kanalıyla sigortanızı yaptırmalısınız.

Uygulamanın Amacı

Fiyat karşılaştırmasından dolayı şirketlerin rekabette olacağını düşünerek fiyatları düşürmesidir.

Fakat biz acenteler olarak özellikle kendi adımıza, yetkili acentesi olduğumuz 8 sigorta şirketinin yanında uygun olacağını düşündüğümüz diğer firmaların da hepsinin fiyatını müşterimize sunuyorduk. Sigorta şirketleri de zaten bu uygulamanın farkında olup poliçeyi satan benim fiyatımdır özgüveni içerisindeydi. Trafik sigortası kesmek istemeyecek şirket, en düşük olmamak için fiyatini sürekli olarak yukarı çekecektir.

Çünkü bu bir konut sigortası, sağlık sigortası yada yangın sigortası değil ki poliçeyi alabilmek için diğerinden 10 TL aşağısını versin.  Tam tersine trafikten zarar ettigi için poliçeyi kesmemek adına 10 TL fazla fiyat verecektir.

Onun için zaman gösterecek olmakla birlikte bu uygulamanın fiyatlara hiç bir etkisi olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.