Başlıkta zaman zaman bir çok müşterimizin dile getirdiği ve anlam veremedikleri kendilerinin mağdur olduğunu dile getirdikleri konuyu yazdım.

Belki birçoğumuzun tüketici olarak anlamakta zorlandığı konunun aslını kısaca yazacağım.

5 bin TLlik bir şahinin sigortası 200 binTL lik bir aracın sigortasından neden daha pahalı çıkar? Yada neden yakın rakamlar çıkar?

İlk olarak zorunlu trafik sigortasının aracın değeri ile bir ilgisi yoktur. Trafik sigortası sizin aracınızın hasarıni değil karşı aracın hasarıni karşılar.

5 bin TLlik araçla 1 milyonluk araca verilen teminatların kapsamı aynıdır. Teminatlar aynı olunca fiyatlar da yakın çıkmaktadır.

İkinci olarak Sigorta şirketlerinin bakış açısına göre insanın fıtratında olan yeni olanı daha çok önemseriz daha çok hassasiyet gösteririz mantığıyla modelli araçların daha dikkatli kullanılacağı daha az hız yapılacağı ve daha az kazaya karışacağıyla ilgilidir.

Nasıl ki 30 yaşın altındaki ruhsat sahibine gaza basar frene basmaz düşüncesiyle yüksek fiyat çıkıyorsa değeri yüksek araçlarda da trafik sigortası daha uygun çıkabilmektedir.

Diğer bir konu 100 km hızla giderken 5 bin TL lik bir araçla frene bastığında tahminen 15 metrede durursa yeni model bir araç 5 metrede durabilmektedir. Dolayısıyla karşıdaki araca hasar verme oranları değişmektedir. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı trafik sigortası fiyatinda aracın değerinin bir önemi yoktur.

Ancak kasko fiyatı tamamen aracın değeri, markası, modeli ve kullanıcısı ile ilgilidir.

 

Saygılarımla
Ferhat KORKUT