Son bir yıldır ülkemizin sosyal gündemi maalesef ki trafik sigortalarındaki fahiş fiyat artışıdır… Bu artışın bir çok nedeni olmakla birlikte kısaca özeti kar zarar dengesidir. Aynı zamanda birer tacir olan sigorta şirketleri trafik sigortasında ki kar ve zarar dengesine bakıp zarar ettiği ürünün fiyatını arttırmıştır.

Tabiki bunun başlıca nedenleri bürokrasinin yanlış uygulamaları sigorta şirketlerinin yanlış fiyat politikaları ve maalesef ki kötü niyetli vatandaşların sigorta şirketlerini zarara uğratmalarıdır.

Fakat konumuz fiyatların neden yükseldiği değil nasıl biraz daha ucuza poliçe yaptırabilirizdir.

Trafik sigortasının fiyatını belirleyen onlarca etken vardır fakat ben başlıcalarını yazacağım.

  • Yeni araç alıyorsanız 30 yaşın üstündeki birinin adına almanız çok çok önemlidir. Çünkü 30 yaşın altını şirketler risk kriterleri gereği riskli görmekte ve genel olarak bütün şirketler yüksek fiyat vermektedir.
  • Araç alırken geçmişinizde kaza yapıp yapmadığınızdır. Diyelim ki 5 yıl önce bir kaza yaptınız ve o yıl aracınızı sattınız bu yıl yeni bir araç aldınız. 5 yıl önceki kazanızı sistem görecek ve fiyatınızı /20 zamlı olarak çıkaratcaktır. Bunun için geçmişinizde ki kazalar doğrudan fiyatı etkiler.
  • Üstüne araç aldığınız kişinin geçmişindeki satmış olduğu araçlardan indirimi bulunmasıdır. Sistem nasıl ki geçmişteki hasar için zamlı fiyat uyguluyorsa geçmişteki hasarsızlık içinde indirim uyguluyor.
  • Aldığınız aracın geçmişte ağır hasar görmemiş olmasıdır. Ağır hasar gören araçlarında trafik sigortası kısmen daha yüksek çıkabilmektedir.
  • Artık hepinizin bildiği gibi aracınızın plaka kodudur. Fakat sigorta şirketleri bu plaka konusunu farkettikleri için bazı şirketler plakaya göre değil resmi ikamet adresine göre fiyat vermektedir. Yani İstanbul plaka yerine Anadolu’daki bir ilin plakasına bazı şirketler uygun fiyat verirken bazı şirketler de plaka farketmeyip Anadolu’daki illerde ikameti olanlara daha uygun fiyat vermektedir. Yani plaka kodu ve adres kodu özelliğidir.
  • 500 TL nin hatta mümkünse 1.000 TL nin altındaki hasarlarınızda sigortanızı kullanmayıp hasarı cebinizden yaptırmanızdır. Çünkü bu rakam bir sonraki yıl size indirim yada ceza olarak karşınıza çıkacaktır.

 

Bu arada her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimiz de de işini doğru yapmayan meslektaşlarımız olup aracınızın ruhsattaki kodu yerine farklı bir kod girerek fiyatı düşürmekte, aracın modelini değiştirmekte hatta kamyonet aracınıza otomobil, otomobil aracınıza traktör sigortası kesebilmektedirler. Bunun için poliçenizin üzerindeki araç bilgilerinizi mutlaka kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Yani en ucuzu en iyisi değildir. Lütfen acentenizle 20 TLnin pazarlığını yapmayın yada bir başkası 20 TL daha ucuza yapıyor diye acentenizi değiştirmeyin. Tanıdığınız güvendiğiniz yada tavsiye edilen işinde uzman bir acenteyle çalışın. Poliçe yaparken cebinizde kalan 20 TL Kaza yaptığınızda cebinizden 20 bin TL olarak çıkmasın.

Sağlıcakla kalın…
Ferhat KORKUT