Teknoloji ilerledikçe hayatımızdaki bir çok olmazsa olmazlar biz farkına varmadan maalesef hayatımızdan çıkarken hayatımıza yeni giren birçok şeyde olmazsa olmazlarımız arasında yerini alıyor.

Yıllar önce trafik sigortası pulunun bir adedi araç camına yapıştırılır her poliçe yenilenmesine değiştirilirdi. Daha sonra cama yapıştırma zorunluluğu kalktı.Sadece poliçenin ön ve arka yüzüne pul yapıştırılır oldu.

Üstelik elinde poliçenin bir nüshası olduğu halde sırf pul olmadığı için ceza yazılabiliyordu. Daha sonra poliçedeki pul zorunluluğu da kaldırıldı. Pul zorunluluğunun kaldırılmasıyla birlikte poliçelerin şirketlerin antetli kağıdına yada A4’e basılıp ruhsat ta bulundurulması yeterli hale geldi.  Fakat yukaırda da bahsettiğim gibi teknoloji geliştikçe hayatımızdaki birçok şey değişiyor ve kolaylaşıyor. Son olarak zorunlu trafik poliçesinin araçta bulundurulma zorunluluğu kaldırıldı. Birçoğumuz bilmese bile üstelik bu uygulama birkaç yıldır böyle. Polis memurunun elindeki cihazdan sorgu yaparak poliçenizin olup olmadığını sorgulaması yeterli. Yanınızda poliçeniz yok diye hukuken size ceza yazamaz.

Fakat uygulamadan bilgisi olmayan bazı memurlar maalesef araçta bulunmadığı için sıkıntı çıkartabilmektedir.

Diğer bir sorun ise kaza anında poliçe bilgilerine ihtiyacınız olmasıdır.

Bu sorunun önüne geçmek için sigortacınızdan mail yada whatsapp yoluyla poliçenizi almanız ve yazdırıp ruhsatınızda bulundurmanızda fayda vardır.

İçinde bulunduğumuz zamanda her sektörde kar oranlarının çok  düşmesi sebebiyle giderlerin de minimuma çekilmesi ihtiyacı doğmuştur. Sigortacı olarak evrak aslının müşterimize ulaştırılması gerek elden gerekse kargo yoluyla aylık çok ciddi bir maliyet ve zaman kaybı oluşturmaktadır. Whatsapp veya mail olarak aldığınız poliçenizi yazdırıp ruhsata koymanızın hem zaman kaybını önleyeceği hemde ekonomik olarak bizi bir külfetten kurtaracağını belirtmek isterim. Sigortacınız olarak gerek bize gerekse diğer meslektaşlarımıza göstereceğiniz anlayış için teşekkür ederim.

 

Sağlıcakla kalın.
Ferhat korkut