Öncelikle aylardır sosyal medyada dolaşan ziraat bankası ve PTT’nin yarı fiyatına sigorta yaptığı ile ilgili konunun nereden çıktığına açıklık getirelim.

Anıl Ö. A. isimli vatandaşımız trafik sigortasını Ziraat Bankasından uygun zannettiği bir fiyata yaptırıyor. Daha sonrada sigortanın sadece prim kısmının resmini çekerek sosyal medyada paylaşıp Ziraat Bankası’nın yarı fiyatına poliçe yaptığını yazıyor ve paylaşıyor. Bu paylaşım sosyal medyada 40 bin kez paylaşılıyor. Maalesef ki zamanımızın çok değerli olduğu günümüzde acenteler olarak bizlerin telefonları günlerce susmamıştır sigortalılarımıza bunun izahını anlatmaya çalışmışızdır.

Şimdi gelelim işin aslına; Bu arkadaşımız bir yerden fiyat almış sonra da Ziraat Bankası’ndan sigortasını dediği gibi yarı fiyatına yaptırmış çevresindeki kişilere iyilik olsun diye düşünerek de paylaşım yapmıştır.  Fakat poliçenin tamamını paylaşmaması maalesef ki yanlış anlaşılmaya sebep olmuştur.

Detayına gelince ;

-301 TL ye yaptırdığı poliçe motosiklettir.

– Kişinin %20 indirimi mevcuttur (yani 3 yıl veya 3 yıldan fazladır kaza yapmamıştır).

-Plaka Adana plaka olup ikamet Adana’dır.

-Ziraat bankasının 301 TL’ye kestiği bu poliçe acente de 129 TL’ye kesilebilmektedir.

Diyeceksiniz ki ilk olarak 600 TL teklifi kim verdi? Hepinizin bildiği gibi sektörde 30’a yakın şirket var birinin 129 TL’ye yaptığını diğeri 301 TL’ye bir diğeri 600 TL’ye yapabilmektedir. İlk alınan teklif  yüksek fiyat veren ve motosiklet sigortası yapmak istemeyen bir şirketin fiyatıdır.

PTT’ye gelince, ben acente olarak 8 sigorta şirketinin yetkili acenteliğini yapmaktayım. Bu 8 şirketin dışındaki şirketlerden de fiyat çalışması yapıp sigortalılarımı mağdur etmemenin gayreti içindeyim. Yarı fiyatına sigorta yapıyor denilen PTT de bir sigorta şirketi değil tıpkı benim gibi 9 sigorta şirketinin yetkili acentesidir. Yani kendisinin poliçe kesmesi mümkün değildir sadece acentesi olduğu şirketlerin poliçesini satmaya aracılık edebilir. Kısacası benim acenteliğimden bir farkı yoktur. Hatta benim acente olarak PTT’ye  göre daha fazla imkanım olup acentesi olmadığım şirketlerin fiyatlarını da müşterime sunma imkanım vardır.

Gelelim yazımızın sonuç kısmına, bütün bu asılsız haberlerden sonra Ziraat Sigorta Genel Müdürü açıklama yapmış söylenildiği gibi kendilerinin yarı fiyata poliçe yapmadıklarını her poliçenin her şirkette fiyatının farklılık gösterebildiğini kendilerinin de diğer sigorta şirketleri gibi bazen uygun bazen pahalı fiyat verebildiklerini ve bu haberlerin asılsız olduğunu belirtmiştir.

Yukarıda ismini yazdığımız ve ilk paylaşımı yapan arkadaşımız da bir açıklama yapmış poliçenin tamamını paylaşmış ve niyetinin kötü olmadığını yanlış anlaşıldığını ve bütün acentelerden helallik istediğini belirtmiştir. Bu hassasiyeti için şahsım adına teşekkür ederim.

Şimdi size işin en bomba kısmını açıklıyorum.

Yukarıda belirttiğim doğru olmayan asparagas bir paylaşım 40 bin defa paylaşılmış sağır sultan bile duymuştur. Fakat aynı kişinin yanlış anlaşıldığını belirttiği düzeltme paylaşımı ise sadece 43 defa paylaşılmıştır. Doğru bilgiyi işinin uzmanı acentenizden alın, sosyal medyada ki bilgi kirliliğine aldanmayın.

Sağlıcakla…
Ferhat KORKUT